Vortaro · substantivo
aborigeno
aborigeno/a.bo.riˈɡe.no/
aborigeno estas esperanta vorto (substantivo): Ano de iu el la praloĝaj popoloj de….
Signifo
- Ano de iu el la praloĝaj popoloj de Aŭstralio
- ĉiu gento de aborigenoj en Aŭstralio havas propran lingvon
- aŭstralianoj komisias elstaran aborigeninon porti la olimpian torĉon .
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de
Prononco
- IPA
- /a.bo.riˈɡe.no/
- Silaboj
- a·bo·ri·GE·no
- Aŭskultu
- Vikimedia Komunejo
Vortfarado
- aborigenradikoaborigeno
- ofinaĵosubstantivo
Formoj
| singularo | pluralo | |
|---|---|---|
| nominativo | aborigeno | aborigenoj |
| akuzativo (-n) | aborigenon | aborigenojn |
Ekzemplaj frazoj
- Kiel aŭstraliaj aborigenoj difinis riĉecon? #10749853
- La aborigenoj kolektas kaj stokas pluvakvon por trinkado. #2635716
- Tomo estas aŭstralia aborigeno. #13516856
- Mi studis lingvojn de aŭstraliaj aborigenoj. Mi ne lernis nur "prestiĝajn" lingvojn. #12522994
Tatoeba, CC BY 2.0 FR
Parencaj vortoj
aborigen-
- -o -a
aborigeno aborigena
En aliaj lingvoj
| English | aborigene, native |
|---|---|
| Español | aborigen australiano, aborigen, autóctono, indígena |
| Português | aborígene(originário da própria região), nativo, primitivo, indígena |
| Français | aborigène, autochtone, indigène |
| Deutsch | Ureinwohner Australiens, Aborigine, Ureinwohner |
| Italiano | Aborigeno (australiano), aborigeno, autoctono, indigeno |
| Polski | aborygen, tubylec, autochton |
| Русский | абориген, туземец |
| Українська | абориґен, корінний житель, тубілець |
| Nederlands | inboorling |
| Čeština | domorodec, původní obyvatel, rostlina, zvíře |
| Slovenčina | člen mýtického talianskeho pranároda |
| Magyar | bennszülött, őslakos, (ausztrál) őslakos |
| 中文 | 澳大利亚原住民, 土着居民 |
| Български | абориген |
| Català | aborigen, indígena, aborigen australià |
| עברית | קַדמוֹן |
| Беларуская | абарыген (аўстралійскі), абарыген, тубылец |
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0
Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0
Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.