Esperantopedia

Vortaro · substantivo

mikroondilo

mikroondilo/mi.kro.onˈdi.lo/

mikroondilo estas esperanta vorto (substantivo): Ilo por rapida varmigo de nutraĵoj,….

Signifo

  1. Ilo por rapida varmigo de nutraĵoj, likvaĵoj aŭ aliaj taŭgaj materialoj, eksponante ilin al mikroondoj
    • mi ne sciis uzi mikroondan fornon
    • vitro, porcelano, kelkaj plastoj apenaŭ sorbas mikroondojn, tiel oni povas uzi ilin en la mikroondilo

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de

Prononco

IPA
/mi.kro.onˈdi.lo/
Silaboj
mi·kro·on·DI·lo

Vortfarado

  1. mikroondradikomikroondo
  2. ilsufiksoilo
  3. ofinaĵosubstantivo

Formoj

singularopluralo
nominativomikroondilomikroondiloj
akuzativo (-n)mikroondilonmikroondilojn

Ekzemplaj frazoj

  • Tomo, metu la bovlon en la mikroondilon. #4121251
  • Tomo metis la bovlon en la mikroondilon. #4121255
  • Tomo varmigas hieraŭan picpecon en la mikroondilo. #9867949
  • Tomo varmigas pecon de la hieraŭa pico en la mikroondilo. #8445957

Tatoeba, CC BY 2.0 FR

Parencaj vortoj

mikroond-

En aliaj lingvoj

Englishmicrowave, microwave oven
Españolhorno de microondas, microondas
Portuguêsforno de microondas
Françaisfour à microondes, microondes
DeutschMikrowellenherd, Mikrowelle, Mikrowellenofen
Italianoforno a microonde, microonde
Polskikuchenka mikrofalowa, mikrofalówka
Русскиймикроволновая печь, микроволновка
Українськамікрохвильова піч, мікрохвильовка
Nederlandsmagnetron, magnetronoven, microgolf, microgolfoven
Češtinamikrovlnná trouba, mikrovlnka
Slovenčinamikrovlnná rúra
Magyarmikrohullámú sütő, mikró
Türkçemikrodalga fırın
中文微波炉
日本語電子レンジ
Românăcuptor cu microunde
Българскимикровълнова фурна
Slovenščinamikrovalovna pečica
Lietuviųmikrobangų krosnelė
Latviešumikroviļņu krāsns
Eestimikrolaineahi
Suomimikroaaltouuni
Svenskamikrovågsugn, mikro
Danskmikrobølgeovn, mikroovn
Íslenskaörbylgjuofn
Ελληνικάφούρνος μικροκυμάτων
Catalàforn de microones

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0

Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0

Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.