Esperantopedia

Vortaro · verbo

ĉikani

ĉikani/tʃiˈka.ni/

Oficiala vorto (Fundamento)

ĉikani estas esperanta vorto (verbo): Fari al iu malpravajn kontraŭaĵojn,….

Signifo

  1. Fari al iu malpravajn kontraŭaĵojn, malhelpojn, malagrablaĵojn
    • la fratinoj ĉikanis ŝin ĉiamaniere, mokis kaj ŝutis al ŝi la pizojn kaj lentojn en la cindron, kaj ŝi devis sidi longe kaj elekti ilin
    • vi do, Klaro, koniĝas en la ĝardeno kun junaj viroj? kiamaniere? ― silentu kaj ne ĉikanu la fratinon !

    vidu ankaŭ: ĉagreni, diskriminacii, inciti, turmenti

  2. Tro subtile kritikaĉi, pedante disputadi
    • en alia okazo krom la nuna, mi rifuzus iri, […] sed nuntempe, mi ne ĉikanos pri la loko, mia sola deziro estas forlasi tiun ĉi malbenitan domon
    • la rusaj nomoj donas pluan spicon kiu mankas (neeviteble?) en traduko, ― mi esperas, ke mi ne ĉikanas

    sinonimoj: harojn, harfendi

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de

Prononco

IPA
/tʃiˈka.ni/
Silaboj
ĉi·KA·ni
Aŭskultu
Vikimedia Komunejo

Vortfarado

  1. ĉikanradikoĉikani
  2. ifinaĵoinfinitivo

Formoj

infinitivoĉikani
prezencoĉikanas
preteritoĉikanis
futuroĉikanos
kondicionaloĉikanus
volitivoĉikanu
aktiva participo · daŭrantaĉikananta
aktiva participo · finitaĉikaninta
aktiva participo · estontaĉikanonta

Ekzemplaj frazoj

Tatoeba, CC BY 2.0 FR

Parencaj vortoj

ĉikan-

En aliaj lingvoj

Englishpester, quibble
Españolhacer novatadas, abusar, jorobar, fastidiar
Portuguêsatazanar, chicanar
Françaischicaner, ergoter, chipoter
Deutschschikanieren, mobben, triezen, drangsalieren
Italianoinfastidire, tormentare, vessare, cavillare
Polskiszykanować
Русскийпридираться, крючкотворствовать
Українськачіплятися, знущатися, збиткуватися, чинити каверзи
Češtinašikanovat, týrat
Slovenčinašikanovať
Magyarzaklat, bosszant, piszkál, okvetetlenkedik
中文刁难, 吹毛求疵
日本語難癖をつける
עבריתלהטריד, להתעלל
Беларускаяпрыдзірацца, чапляцца, прычэплівацца

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0

Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0

Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.