Esperantopedia

Vortaro · verbo

abstrakti

abstrakti/absˈtrak.ti/

Oficiala radiko abstrakt- (1. Oficiala Aldono, 1909)

abstrakti estas esperanta vorto (verbo): Esti abstrakta.

Signifo

  1. Esti abstrakta
    • tiuj ĉi simboloj abstraktas same kiel tiuj uzataj por la infinitezima kalkulo .
  2. Manipuli abstraktaĵojn
    • eĉ eblas abstrakti: „Se A tiam B kaj se B tiam C tiam logike sekvas ke se A, tiam C“ .
  3. Krei abstraktaĵon
  4. Abstraktigi, ekstrakti koncepton, izolante ĝin el la tuto, al kiu ĝi apartenas
    • sed abstrakti la ruĝecon de la sango el la kompleksa perceptaĵo, kaj retrovi tiun saman econ en la ruĝa frambo, kaj malgraŭ la sennombre multaj diferencaj trajtoj de sango kaj frambo krei la koncepton de ruĝo — tio estas jam tute nova nivelo .
  5. Abstrahi
    • oni nomas substanco tion, kio restas el iu objekto, kiam oni abstraktis de ĝi ĉiujn ĝiajn percepteblajn ecojn
    • per la koncepto „materia punkto“ oni abstraktas pri la formo kaj dimensioj de meĥanika objekto

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de

Prononco

IPA
/absˈtrak.ti/
Silaboj
abs·TRAK·ti
Aŭskultu
Vikimedia Komunejo

Vortfarado

  1. abstraktradikoabstrakto
  2. ifinaĵoinfinitivo

Formoj

infinitivoabstrakti
prezencoabstraktas
preteritoabstraktis
futuroabstraktos
kondicionaloabstraktus
volitivoabstraktu
aktiva participo · daŭrantaabstraktanta
aktiva participo · finitaabstraktinta
aktiva participo · estontaabstraktonta

Parencaj vortoj

abstrakt-

En aliaj lingvoj

Englishabstract
Españolabstraer
Portuguêsabstrair
Françaisabstraire, isoler, séparer
Deutschabstrahieren
Italianoastrarre
Polskiabstrahować
Русскийбыть абстрактным, абстрактен (predikativa uzo)
Nederlandsabstraheren
Češtinaabstrahovat, vyvozovat
Slovenčinaabstrahovať
Magyarelvonatkoztat, absztrahál
日本語抽象する
Българскиабстрахирам
Svenskaabstrahera
Catalàabstreure, abstraure
עבריתלתמצת
Беларускаябыць абстрактным, абстрагаваць

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0

Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0

Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.