Vortaro · verbo
malkondamni
malkondamni/mal.konˈdam.ni/
Oficiala radiko kondamn- (Fundamento, 1905)
malkondamni estas esperanta vorto (verbo): Juĝe deklari iun senkulpa.
Signifo
- Juĝe deklari iun senkulpa
- tial ke la junulo estis kondamnita laŭ regula juĝo, nur dua juĝo povis lin malkondamni
- Kozumi kaj Perlamoto estos malkondamnitaj antaŭ tribunalo, sed la popolo opinios ilin kulpaj
vidu ankaŭ: senkulpigi
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de
Prononco
- IPA
- /mal.konˈdam.ni/
- Silaboj
- mal·kon·DAM·ni
- Aŭskultu
- Vikimedia Komunejo
Vortfarado
- malprefiksomalo, kontraŭo
- kondamnradikokondamno
- ifinaĵoinfinitivo
Formoj
| infinitivo | malkondamni |
|---|---|
| prezenco | malkondamnas |
| preterito | malkondamnis |
| futuro | malkondamnos |
| kondicionalo | malkondamnus |
| volitivo | malkondamnu |
| aktiva participo · daŭranta | malkondamnanta |
| aktiva participo · finita | malkondamninta |
| aktiva participo · estonta | malkondamnonta |
Ekzemplaj frazoj
- Ĉu vi povas malkondamni perfortadon? #579408
- La juĝantaro malkondamnis lin. #982261
- Oni malkondamnis lin. #10602128
Tatoeba, CC BY 2.0 FR
Parencaj vortoj
kondamn-
- -o -a -i
- -iĝ- fariĝi
- -ind- inda
- -it- pasiva, pasinta
- mal- malo, kontraŭo
malkondamni
- kunmetaĵoj
En aliaj lingvoj
| English | acquit, find not guilty, issue judgement for (p.p. nekrima procedo) |
|---|---|
| Português | absolver |
| Français | absoudre, acquitter, blanchir, disculper |
| Deutsch | freisprechen, entlasten |
| Polski | darować winę, rozgrzeszać, ułaskawić, uniewinnić |
| Русский | оправдать |
| Nederlands | onschuldig verklaren |
| Čeština | prominout, vzít na milost |
| Slovenčina | oslobodiť, vziať za milosť |
| Magyar | felment (ítélet alól) |
| 日本語 | 無罪を宣告する |
| Română | să dau vina, să absolvi, să iertați, să-l achitați |
| Bahasa Indonesia | membebaskan, menyatakan tidak bersalah |
| Беларуская | апраўдваць, апраўдаць |
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0
Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0
Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.