Esperantopedia

Vortaro · adjektivo

mallerta

mallerta/malˈler.ta/

Oficiala radiko lert- (Fundamento, 1905)

mallerta estas esperanta vorto (adjektivo): Korpe embarasata en siaj movoj, ne….

Signifo

  1. Korpe embarasata en siaj movoj, ne glate gestanta aŭ aganta
    • ili falis, ĉar ili estis ankoraŭ tro mallertaj
    • la birdetoj faris malgrandan mallertan moviĝon

    vidu ankaŭ: plumpa, stumbli

  2. Mense ne trafanta la ĝustajn solvojn, do ne aganta bone por plenumi siajn celojn
    • ha, mallerta urso, vi pafis ja preter la arbon !
    • la patrino de Matildo timis ke, per mallerta intermeto, ŝi vundus la karakteron iom ofendsenteman

    vidu ankaŭ: malsprita, naiva, senmalica

  3. Aspektanta kiel rezulto de mallerta agado
    • [ili] komencis aperigi […] la unuajn mallertajn prozajn skizojn
    • mallerta, ebriula gesto

    vidu ankaŭ: sinĝena

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de

Prononco

IPA
/malˈler.ta/
Silaboj
mal·LER·ta
Aŭskultu
Vikimedia Komunejo

Vortfarado

  1. malprefiksomalo, kontraŭo
  2. lertradikolerta
  3. afinaĵoadjektivo

Formoj

singularopluralo
nominativomallertamallertaj
akuzativo (-n)mallertanmallertajn

Ekzemplaj frazoj

  • En sportado mi estas tre mallerta. #589758
  • La mallerta advokato perdis la proceson. #692968
  • Oni diros, ke vi estis mallerta. #3969694
  • Via nova hakilportanto ne estas mallerta. #5519148

Tatoeba, CC BY 2.0 FR

Parencaj vortoj

lert-

En aliaj lingvoj

Españollerdo, inhábil, inepto
Françaisgauche (maladroit), maladroit, malhabile
Deutschungeschickt, unbeholfen, unfähig
Polskiniezdarny, nieudolny, niezręczny
Русскийнеловкий, неумелый
Українськанеспритний, неловкий, невмілий, недотепний
Češtinanevzdělaný, nezručný, nešikovný
Slovenčinanemotorný, nešikovný, ťarbavý
中文拙
日本語不器用な
Românăstângaci, neîndemânatic, nepriceput
Bahasa Indonesiakaku, canggung
Беларускаяняўмелы, нязграбны, няўклюдны, цельпукаваты

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0

Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0

Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.