Vortaro · verbo
progresigi
progresigi/pro.ɡreˈsi.ɡi/
Oficiala radiko progres- (Fundamento, 1905)
progresigi estas esperanta vorto (verbo): Puŝi ion antaŭen al pli alta grado,….
Signifo
- Puŝi ion antaŭen al pli alta grado, disvolvi
- multaj min demandas, […] kiel oni povas la plej certe progresigi la aferon
- la fondaĵo celas progresigi la terŝipoprincipojn (domoj pasive hejtitaj)
vidu ankaŭ: antaŭenpuŝi, akceli, plibonigi, perfektigi
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de
Prononco
- IPA
- /pro.ɡreˈsi.ɡi/
- Silaboj
- pro·gre·SI·gi
Vortfarado
- progresradikoprogreso
- igsufiksokaŭzi, igi
- ifinaĵoinfinitivo
Formoj
| infinitivo | progresigi |
|---|---|
| prezenco | progresigas |
| preterito | progresigis |
| futuro | progresigos |
| kondicionalo | progresigus |
| volitivo | progresigu |
| aktiva participo · daŭranta | progresiganta |
| aktiva participo · finita | progresiginta |
| aktiva participo · estonta | progresigonta |
Ekzemplaj frazoj
- Kritikado kaj recenzado vere progresigas la artaĵojn. #589235
- Tio ne progresigas la aferon! #5624757
- Oni progresigis Tomon al laborestro. #12363188
- Oni progresigis Tomon al skipestro. #12363189
Tatoeba, CC BY 2.0 FR
Parencaj vortoj
progres-
- -o -i
- -ig- kaŭzi, igi
progresigi
- -ad- daŭra ago
- -em- inklino
- -int- aktiva, pasinta
- mal- malo, kontraŭo
En aliaj lingvoj
| English | promote, make someone progress |
|---|---|
| Español | hacer progresar |
| Français | promouvoir |
| Deutsch | voranbringen |
| Polski | posuwać naprzód, zaawansować |
| Русский | развивать, способствовать |
| Українська | просувати вперед, докладатися до поступу |
| Nederlands | bevorderen |
| Čeština | uspíšit pokrok, zvelebit |
| Slovenčina | povzniesť, zvelebiť, zveľadiť |
| Magyar | előrevisz, fejleszt |
| 中文 | 貤 |
| 日本語 | 進歩させる |
| فارسی | پیشبردن |
| Bahasa Indonesia | mengembangkan, memajukan |
| Беларуская | разьвіваць, судзейнічаць, спрыяць |
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0
Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0
Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.