Vortaro · verbo
efektiviĝi
efektiviĝi/e.fek.tiˈvi.dʒi/
Oficiala radiko efektiv- (Fundamento, 1905)
efektiviĝi estas esperanta vorto (verbo): Realiĝi, plenumiĝi.
Signifo
- Realiĝi, plenumiĝi
- la kongreso fine efektiviĝos tiun ĉi jaron
- testamento efektiviĝas rilate mortinton, ĉar ĝi neniam efikas, dum vivas la testamentinto
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de
Prononco
- IPA
- /e.fek.tiˈvi.dʒi/
- Silaboj
- e·fek·ti·VI·ĝi
Vortfarado
- efektivradikoefektiva
- iĝsufiksofariĝi
- ifinaĵoinfinitivo
Formoj
| infinitivo | efektiviĝi |
|---|---|
| prezenco | efektiviĝas |
| preterito | efektiviĝis |
| futuro | efektiviĝos |
| kondicionalo | efektiviĝus |
| volitivo | efektiviĝu |
| aktiva participo · daŭranta | efektiviĝanta |
| aktiva participo · finita | efektiviĝinta |
| aktiva participo · estonta | efektiviĝonta |
Ekzemplaj frazoj
- Mi esperas ke mia sonĝo efektiviĝos. #544671
- La militpaŭzo efektiviĝis kelkajn horojn poste. #1365331
- La revo de la idioto efektiviĝis! #1790991
- La konstruado efektiviĝis dum du jarcentoj. #2983324
Tatoeba, CC BY 2.0 FR
Parencaj vortoj
efektiv-
- -a -e
- -iĝ- fariĝi
efektiviĝi
- -aĵ- konkreta afero
- -ec- eco, abstrakta kvalito
- -ig- kaŭzi, igi
En aliaj lingvoj
| English | come to pass, come true |
|---|---|
| Español | ser efectivo |
| Français | avoir lieu, se réaliser |
| Deutsch | sich verwirklichen, wahr werden, sich erfüllen, wirksam werden |
| Polski | dokonywać się, realizować się, zrealizować się, urzeczywistniać się |
| Русский | осуществиться, реализоваться, исполниться |
| Українська | здійснитися, статися |
| Nederlands | werkelijkheid worden, in vervulling gaan |
| Magyar | megvalósul, realizálódik |
| 日本語 | 実現する |
| Svenska | förverkligas |
| Català | esdevindre's, realitzar-se, ocórrer, tenir lloc |
| עברית | להתקשם |
| Bahasa Indonesia | tercapai, terjadi, terlaksana, terpenuhi |
| Беларуская | ажыцьцявіцца, зьдзейсьніцца |
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0
Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0
Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.