Vortaro · verbo
ŝparigi
ŝparigi/ʃpaˈri.ɡi/
Oficiala radiko ŝpar- (Fundamento, 1905)
ŝparigi estas esperanta vorto (verbo): Ebligi, ke iu ŝparu ion.
Signifo
- Ebligi, ke iu ŝparu ion
- mi tuj skribis al li, […] ke mi atendas la duan leteron nur post du monatoj, tiel mi volis ŝparigi al li lian tempon
- ni ŝparigos, pere de la plej modernaj perfektigoj, al la sovetia ŝtato 50 milionojn ĉiujare
- Evitigi ion malbonan al iu
- ni volis ŝpari al li tiun dolorigan baton
- ŝparigi al ŝi larmojn
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de
Prononco
- IPA
- /ʃpaˈri.ɡi/
- Silaboj
- ŝpa·RI·gi
Vortfarado
- ŝparradikoŝpari
- igsufiksokaŭzi, igi
- ifinaĵoinfinitivo
Formoj
| infinitivo | ŝparigi |
|---|---|
| prezenco | ŝparigas |
| preterito | ŝparigis |
| futuro | ŝparigos |
| kondicionalo | ŝparigus |
| volitivo | ŝparigu |
| aktiva participo · daŭranta | ŝpariganta |
| aktiva participo · finita | ŝpariginta |
| aktiva participo · estonta | ŝparigonta |
Ekzemplaj frazoj
- Mi ŝparigas al vi la detalojn. #2931601
- Malmultekostaj aŭtoj ŝparigas al vi monon. #3437663
- Tio povus ŝparigi al ni tempon. #3978801
- Ni povas ŝparigi al vi tempon. #5128226
Tatoeba, CC BY 2.0 FR
Parencaj vortoj
ŝpar-
- -i
- -ig- kaŭzi, igi
ŝparigi
- -aĵ- konkreta afero
- -em- inklino
- mal- malo, kontraŭo
- kunmetaĵoj
En aliaj lingvoj
| English | spare, save |
|---|---|
| Português | poupar |
| Français | épargner (quelque chose à quelqu'un) |
| Deutsch | ersparen |
| Italiano | evitare (qualcosa a qualcuno), risparmiare (far evitare) |
| Polski | oszczędzać (komuś, czegoś) |
| Русский | уберечь |
| Українська | уберігати, берегти |
| Nederlands | besparen |
| Magyar | megkímél |
| 中文 | 通过节约获得 |
| 日本語 | 免じる |
| Svenska | bespara |
| Català | estalviar (a algú alguna cosa) |
| Bahasa Indonesia | mencermati, menghemat, menghemati, mengirit |
| Беларуская | даць магчымасьць зьберагчы, зьберагчы, упільнаваць, усьцерагчы |
Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0
Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0
Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.