Esperantopedia

Vortaro · verbo

defali

defali/deˈfa.li/

Oficiala radiko fal- (Fundamento, 1905)

defali estas esperanta vorto (verbo): Fali de loko, kie oni pendas.

Signifo

  1. Fali de loko, kie oni pendas
    • la flavaj folioj defalas de la branĉoj
    • maljuna reĝo kun ora krono sur siaj longaj defalantaj haroj
  2. Fali de tre favora situacio en malfavoran
    • defali de siaj esperoj, pretendoj
    • la prospereco de la regno multe defalis

    vidu ankaŭ: degeneri, degradiĝi, dekadenci, sitelo

  3. Malfideliĝi, apostatiĝi, malaniĝi, forlasi partion, deturniĝi de, ribeli kontraŭ
    • la Izraelidoj defalis de la Eternulo
    • defali de Dio (la religio) de siaj patroj

    vidu ankaŭ: devojiĝi

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de

Prononco

IPA
/deˈfa.li/
Silaboj
de·FA·li
Aŭskultu
Vikimedia Komunejo

Vortfarado

  1. deradiko
  2. falradikofalo
  3. ifinaĵoinfinitivo

Formoj

infinitivodefali
prezencodefalas
preteritodefalis
futurodefalos
kondicionalodefalus
volitivodefalu
aktiva participo · daŭrantadefalanta
aktiva participo · finitadefalinta
aktiva participo · estontadefalonta

Ekzemplaj frazoj

  • La skvamoj defalis de miaj okuloj. #459674
  • La folioj defalis sur la grundon. #463641
  • La poŝtmarko defalis de la koverto. #8587462
  • Unu el viaj butonoj defalis. #677122

Tatoeba, CC BY 2.0 FR

Parencaj vortoj

fal-

En aliaj lingvoj

Englishfall down
Françaistomber, déchanter, décliner, tomber de haut
Deutschherabfallen, ausfallen
Polskispadać, odpadać, popadać (np. w niełaskę), spadać (o znaczeniu
Русскийотпасть, отвалиться, выпасть (о зубах), прийти в упадок
Українськавідпадати, випадати, опадати
Nederlandsafvallen
Češtinaodpadnout
Slovenčinapoklesnúť
Magyarleesik, lehull, bukik, hanyatlik
中文浸一下
日本語離れ落ちる
Catalàcaure, desprendre’s
עבריתלנשור
Bahasa Indonesiajatuh dr atas, mundur, sesat, menyesat
Беларускаяадпадаць, выпадаць, вываліцца, заняпасьці

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0

Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0

Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.