Esperantopedia

Vortaro · verbo

akordigi

akordigi/a.korˈdi.ɡi/

Oficiala radiko akord- (1. Oficiala Aldono, 1909)

akordigi estas esperanta vorto (verbo): Igi akorda.

Signifo

  1. Igi akorda
    • akordigi la formon al la enhavo
    • se du komplementoj estas ligataj per la vorto „kiel“, tiam mi ordinare akordigas kaze la sekvantan komplementon kun la komplemento antaŭiranta

    vidu ankaŭ: konformigi

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0 · reta-vortaro.de

Prononco

IPA
/a.korˈdi.ɡi/
Silaboj
a·kor·DI·gi
Aŭskultu
Vikimedia Komunejo

Vortfarado

  1. akordradikoakordo
  2. igsufiksokaŭzi, igi
  3. ifinaĵoinfinitivo

Formoj

infinitivoakordigi
prezencoakordigas
preteritoakordigis
futuroakordigos
kondicionaloakordigus
volitivoakordigu
aktiva participo · daŭrantaakordiganta
aktiva participo · finitaakordiginta
aktiva participo · estontaakordigonta

Ekzemplaj frazoj

  • Li penis akordigi la naciajn fierecojn. #2049666
  • Ne eblas akordigi duuman sekson kun biologio. #10540815
  • Ŝi provas akordigi siajn vivojn laboran kaj hejman. #894994
  • Akordigi versojn kun melodio estas ofte granda defio. #1217812

Tatoeba, CC BY 2.0 FR

Parencaj vortoj

akord-

En aliaj lingvoj

Englishplace in accord
Españolacordar
Portuguêspôr de acordo, concordar
Françaisaccorder (harmoniser), accorder (gramm.), mettre d'accord, mettre en accord
DeutschGleichklang hervorrufen, Übereinstimmung bewirken, Übereinstimmung herbeiführen
Polskigodzić
Русскийприводить к согласию (людей), согласовывать (действия)
Українськариводити до згоди/злагоди (людей), погоджувати, узгоджувати (дії)
Nederlandsdoen overeenstemmen
Češtinaladit, seřizovat, urovnat (spor), uspořádat
Slovenčinabyť v súlade, harmonizovať, ladiť, zladiť
日本語一致させる
Românăreconcilia
Catalàposar d’acord, acordar, conciliar, concordar
עבריתלהתאים
Bahasa Indonesiamenyelaraskan, menyerasikan, mengharmonikan, menyesuaikan
Беларускаяузгадняць, прыводзіць да згоды

Reta Vortaro (ReVo), GPL 2.0

Prononco, vortfarado kaj formoj: Esperantopedia, CC BY-SA 4.0

Se Esperantopedia helpis vin, vi povas subteni ĝin.