Esperantopedia

Esperanto

Esperanto–Nederlands en Nederlands–Esperanto woordenboek

Zoek een Esperanto-woord op of vind het Esperanto voor een Nederlands woord, met uitspraak, woordopbouw en voorbeeldzinnen.

Bijgewerkt:

17.954 trefwoorden

Veelgebruikte woorden

Dit is een gratis Esperanto–Nederlands en Nederlands–Esperanto woordenboek. Het bevat 17.954 Esperanto-woorden met een Nederlandse betekenis en 13.403 Nederlandse woorden die elk naar hun Esperanto-equivalent leiden. Zoek hierboven om van Esperanto naar Nederlands te gaan, of gebruik hieronder de knop Nederlands–Esperanto voor de andere richting.

Esperanto-woorden zijn opgebouwd uit stammen, voorvoegsels, achtervoegsels en uitgangen die nooit van vorm veranderen. Een goed woordenboek laat dus niet alleen zien wat een woord betekent, maar ook hoe het is opgebouwd. Mal·san·ul·ej·o (‘ziekenhuis’) is mal- (tegendeel) + san (gezondheid) + -ul- (persoon) + -ej- (plaats) + -o (zelfstandig naamwoord) – letterlijk ‘een plaats voor ongezonde mensen’. Het principe ken je van Nederlandse samenstellingen als ‘stoomschip’ (vapor·ŝip·o); Esperanto past het alleen consequenter toe, ook bij voor- en achtervoegsels. Het woordenboekartikel laat dit woord zo zien:

Onderdeel van het artikelVoorbeeld: malsanulejo
Betekenis‘ziekenhuis’, plus vertalingen in andere talen
UitspraakIPA /mal.sa.nuˈle.jo/, lettergrepen mal·sa·nu·LE·jo (Esperanto heeft altijd de klemtoon op de voorlaatste lettergreep) en een opname als die bestaat
Woordopbouwmal- + san + -ul- + -ej- + -o, elk deel uitgelegd
Woordfamiliesano ‘gezondheid’, sana ‘gezond’, sanigi ‘genezen’, malsana ‘ziek’, malsano ‘ziekte’
Vormenmalsanulejo, malsanulejoj, malsanulejon, malsanulejojn
VoorbeeldzinHieraŭ mi iris en la malsanulejon. – ‘Gisteren ging ik naar het ziekenhuis.’
Status‘Officieel woord’ als het in het Fundamento of een Officiële Aanvulling van de Academie staat

Wat staat er in het woordenboek?

Op 1 november 2026 heeft het woordenboek deze Esperanto-woorden met een eigen pagina, geteld naar de taal van de betekenis:

TaalWoorden met een paginaPagina’s van het omgekeerde woordenboek
Frans29.58322.364
Engels27.35723.295
Duits23.10322.966
Esperanto (definities)22.833–
Pools20.75922.972
Russisch20.61618.593
Nederlands17.95413.403
Spaans17.77810.842
Portugees16.85710.124
Japans16.78214.125
Chinees16.56712.976
Hongaars16.25514.152
Tsjechisch15.46615.513
Oekraïens15.32115.350
Italiaans15.0245.612
Slowaaks13.00811.996
Turks11.4682.974

De aantallen verschillen omdat elke taalgemeenschap in Wiktionary en Reta Vortaro een andere hoeveelheid over Esperanto heeft geschreven. De Nederlandse betekenissen komen uit de Nederlandse vertalingen van Reta Vortaro, uit het Nederlandstalige Wiktionary en uit voorbeeldzinnen met Nederlandse vertaling. De kant Nederlands–Esperanto heeft 13.403 pagina’s, één per Nederlands woord, elk met het belangrijkste Esperanto-equivalent, andere kandidaten en voorbeeldzinnen.

Welke woorden krijgen een pagina?

Een woord krijgt in een taal een pagina als het daar een betekenis heeft en minstens twee van deze vijf dingen: een Wiktionary-lemma, een artikel in Reta Vortaro, voorbeeldzinnen, een uitspraakopname of een van onze met de hand gecontroleerde betekenissen (die hebben we voor de 1.000 meest voorkomende woorden). Pagina’s met maar één betekenis en zonder voorbeeldzin blijven zichtbaar, maar worden uit zoekmachines gehouden tot ze zijn aangevuld. We publiceren geen honderdduizenden lege pagina’s, dus sommige zeldzame woorden en vaktermen ontbreken. Kijk voor die woorden bij de beste Esperanto-woordenboeken.

Waar komen de gegevens vandaan?

Elk blok op een woordpagina noemt zijn bron en licentie, en bronnen worden nooit in één tekst gemengd. De bronnenpagina noemt elk project dat we gebruiken.

BronGebruikt voorLicentie
Reta Vortaro (ReVo)Definities in het Esperanto, vertalingen, officiële statusGNU GPL 2
Wiktionary via kaikki.orgBetekenissen uit 18 taaleditiesCC BY-SA 4.0 en GFDL
ESPDIC van Paul DenisowskiEngelse betekenissenCC BY 3.0
TatoebaVoorbeeldzinnen met vertalingenCC BY 2.0 FR
Wikimedia CommonsOpnames, meestal van Lingua LibrePer bestand, meestal CC BY-SA 4.0
EsperantopediaUitspraak, woordopbouw, vormenCC BY-SA 4.0

Hoe zoek je in het woordenboek?

  • Typ de eerste letters. Resultaten verschijnen terwijl je typt en Enter opent het bovenste. Accenten zijn optioneel: cxar, car en ĉar vinden alle drie ĉar (‘want, omdat’).
  • Gebruik het x-systeem. Met cx krijg je automatisch ĉ.
  • Zoek de grondvorm. Zelfstandige naamwoorden eindigen op -o, bijvoeglijke naamwoorden op -a, bijwoorden op -e, werkwoorden op -i. Zoek voor hundojn dus hundo; het artikel laat het meervoud en de accusatief zien.
  • Een lang woord dat je niet kent? Haal het uit elkaar met woordvorming, de voorvoegsels en de achtervoegsels. Leer eerst de 100 meest voorkomende woorden.

Veelgestelde vragen

Is er een gratis Esperanto–Nederlands woordenboek?

Ja. Dit woordenboek is gratis. Twee andere gratis opties zijn Reta Vortaro, met definities in het Esperanto en 25.355 Nederlandse vertalingen (8 oktober 2026), en het Nederlandstalige Wiktionary.

Hoe vind ik een Nederlands woord in het Esperanto?

Gebruik de knop Nederlands–Esperanto onder het zoekvak en kies de beginletter. Elke pagina begint met het antwoord: ‘hond’ is in het Esperanto hundo. Nederlandse woorden met meer betekenissen noemen verdere Esperanto-woorden en voorbeeldzinnen.

Hoeveel woorden heeft Esperanto?

Er is geen vast totaal, want stammen combineren vrij met voorvoegsels en achtervoegsels. Het grootste eentalige woordenboek, de Plena Ilustrita Vortaro (PIV), heeft in de edities van 2002 en 2005 16.780 trefwoorden en 46.890 lexicale eenheden. PIV 2020, de laatste traditioneel gedrukte editie, herziet die tekst maar licht, en een nieuwer gepubliceerd totaal hebben we niet gevonden. Reta Vortaro heeft 13.095 artikelen en 40.766 betekenissen.

Welk Esperanto-woordenboek kan ik het best gebruiken?

Voor snel opzoeken met geluid en voorbeelden is dit woordenboek geschikt. Als je Esperanto goed leest, geven Reta Vortaro en PIV 2020 op vortaro.net definities in het Esperanto. Beste Esperanto-woordenboeken vergelijkt ze.

Bronnen

Als Esperantopedia je heeft geholpen, kun je het steunen.